Úvodní » Automobily » Jak se vyrábějí auta?


Jak se vyrábějí auta?

Na výrobu každého automobilu se v dnešní době věnuje mnoho energie, materiálu, času i poznatků. Řeší se nejenom výroba, ale také bezpečnost, jízda, parkování či negativní dopady na prostředí. Vozidla se stala dnes tím nejefektivnějším dopravním prostředkem, který šetří lidem čas i jejich energii. Jak však takový automobil krok za krokem vzniká? 

Každý automobil se skládá cca z deseti tisíc součástek a všechny tyto díly musí být perfektně namontovány ve výrobním závodě. Celá montáž automobilu je velice náročný proces, který zahrnuje lisování plechů, sváření, lakování a konečnou montáž všech prvků výbavy. 

Proces výroby

V prvé řadě v továrně na výrobu automobilů probíhá lisování jednotlivých dílů. Jeden díl se zpravidla lisuje přibližně 20 vteřin a každý vůz potřebuje takových dílů až šedesát. Poté jednotlivé díly pokračují do svařovny, ve kterém se díly svařují, přenáší jednotlivé díly a nanášejí na ně tmel. Běžně stroje dokážou vyrobit jednu karoserii za necelou 1 minutu.

Výroba vozu

Lakování automobilů

Po zhotovení putuje karoserie do lakovny, ve které dochází k nabarvení všech dílů. Tyto díly musí být perfektně a bezchybně nabarveny, proto je tato část výroby vozů velice dlouhá a na starost ji má několik robotů, které dokážou nalakovat každou část automobilu. Při lakování každého vozidla se používají většinou barvy, které jsou šetrné k životnímu prostředí a také jsou vodou ředitelné. 

Montáž jednotlivých dílů aut

Když každý vůz projde lakovnou, přemístí se do montážní haly, ve které se instalují a montují interiérové i exteriérové části vozidla, motor, převodovka a další potřebné prvky jako všechna sedadla, kola, volant, skla, zrcátka atd. Do všech vozů se také doplňuje potřebná kapalina, aby se vozidlo stalo pojízdným. Tyto montáže provádějí jak stroje, tak i zaměstnanci výrobního závodu. 

Testování vozidel

Na závěr se všechna vyrobená vozidla testují na různých površích, stoupáních a klesáních. Toto testování je opravdu důležité, neboť se zde prověří spolehlivost brzd, jaké má vozidlo jízdní vlastnosti a celkovou funkčnost. Kromě toho se při testování provádí rovněž vodní test, který prověřuje utěsnění automobilu, nebo světelný test, při kterém se kontrolují detaily (např. správný nános laku a jeho případné poškození). Každý vůz, který projde konečným testem, pak může zamířit do prodeje.

Vozy připravené k testovací jízdě

Používané stroje

Během celého procesu se využívá nejenom lidská pracovní síla, ale také mnoho strojů, bez kterých by těžko všechny vozy vznikaly. Mezi nejběžněji využívané roboty patří např. obráběcí stroje a CNC stroje, které jsou určené na řezání, obrábění a další důležité činnosti. 

Ohledně stříhání plechu jednotlivých dílů aut se používají hydraulické nůžky. Všechny roboti jsou vyrobeny tak, aby celá výroba byla plynulá, přesná a nevznikaly špatně vyrobená vozidla. Díky plnému výkonu stroje dokážou vyrobit klidně 50 automobilů za hodinu. 

Použité materiály při výrobě

Materiály, které se používají při výrobě automobilů, jsou vybírány tak, aby co nejlépe chránily řidiče i posádku, a zároveň aby jim poskytovaly pohodlí a komfort. Materiály se vybírají i v závislosti na tom, aby celý stroj a jeho systém spolehlivě pracoval. Tyto materiály vybírají především automobiloví designéři a konstruktéři.

[Přeskočit navigaci]