Úvodní » Automobily » Jak rozleštit lak na autě?


Jak rozleštit lak na autě?

Objevili jste na kapotě svého auta poškrábaný lak? K malým oděrkám na autě přijdete rychle a ani pomalu nevíte jak. Příčinou může být nepříznivé počasí, létají štěrk a kamínky nebo také kartáče mycích linek. Jedním z velmi efektivních způsobů, jak se těchto miniaturních oděrek zbavit, je rozleštění laku. 

Rozleštění laku

Rozleštění laku na automobilu je procedura ošetření laku s největším výsledným efektem. Při této proceduře dojde k odstranění mikroskopické vrstvy poškozeného laku. Takto očištěný lak je následně rozleštěn do vysokého lesku a poté je ošetřen tvrdým voskem, který ho dlouhodobě chrání. Leštění laku lze provádět ručně nebo strojně a abrazivními nebo neabrazivními přípravky. 

Leštěním odstraníte drobné škrábance a rýhy a zredukujete ty hluboké. Zároveň obnovíte a zvýšíte lesk laku na vašem automobilu a tím zlepšíte jeho vzhled. Leštění automobilu probíhá v podstatě ve třech krocích:

  1. Důkladné umytí automobilu - zbavení se všech nečistot
  2. Leštění automobilu - rozleštění laku
  3. Finální leštění

Na leštění budete potřebovat elektrickou leštičku, leštící kotouče, kombinaci leštících past dle potřeby a mikrovláknové utěrky. Můžete také ušetřit a s jistotou výsledku svěřit svůj vůz do ruky profesionálům.

Pár tipů, jak na rozleštění autolaku

  • Před každým leštěním je důležité automobil řádně umýt.
  • Nikdy se nesnažte očistit lak nasucho, mohlo by dojít k jeho poškození.
  • Mezi procesem mytím a leštěním lze provést mezikrok, při kterém je využita speciální plastická hmota zvaná Clay, která dokonale zbaví lak všech nečistot.
  • Leštění je vhodné provádět po menších plochách, asi po půl metrech čtverečních. 

Strojní leštění pro oživení laku

Strojní leštění pro oživení laku je jednostupňové leštění laku a je vhodné spíše pro úplně nové nebo zachovalé laky jakožto jejich pravidelná údržba. Tento typ odstraní z povrchu vašeho automobilu drobné škrábance, nečistoty a stopy nárazové rzi a výsledkem bude lesklý a hladký lak, který zaručí ideální přilnutí a dlouhodobou účinnost ochranného vosku.

Strojní leštění pro renovaci laku

Pro renovaci laku je třeba vícestupňové broušení a leštění. Při tomto leštění je odstraněna oxidace, škrábance způsobených provozem, údržbou nebo kartáči strojních myček, a tak se hodí i pro silně poškozené laky. Leštění laku ubírá mikroskopickou vrstvu laku, i přesto lze karoserii tímto způsobem čistit maximálně třikrát za život vozu.

Rozleštění laku

Nejen leštění laku

Rozleštit lze nejen lak karoserie, ale také hliníkové disky nebo "plastové" (zkrátka ne skleněné) přední světlomety, které se vyskytují na většině běžných automobilů.

[Přeskočit navigaci]