Úvodní » Automobily » Jak postupovat při prodeji auta?


Jak postupovat při prodeji auta?

Chcete prodat svůj starý automobil za co nejlepší cenu? Tak to byste mu měli věnovat trochu pozornosti. S trochou snahy prodej urychlíte a často i zlepšíte výslednou cenu. Mnoho z nás se však vozu před prodejem vůbec nevěnuje a často si řekne, že servisní úpravy už si udělá nový majitel. Cenu snižuje i špatný vzhled a výrazné opotřebení všech dílů vozu.

Co kupující odradí?

Velkou výhodou je pokud se o vůz pravidelně staráte a pečujete o něj. Na kupujícího dobře nepůsobí zničený lak, odřená hliníková kola, vytlučený podvozek a tlumiče před výměnou. Zákazníky určitě také nepřitáhne končící STK. Naopak pokud jste vůz neustále přelešťovali, všechny díly jsou jako nové a STK je pár měsíců stará, tak se nemusíte bát si říct o řádově desítky tisíc víc. Vždy záleží na konkrétním modelu.

Umýt auto nestačí

Ze všeho nejdříve byste se měli věnovat interiéru. Nejlépe uděláte, když vyčištění svěříte specializované firmě. Suché čistě doma zvládne každý, ale opravdu důkladně očistíte interiér pouze mokrou cestou a to u profesionální firmy. Výsledek je nesrovnatelný. Za cenu cca 1000,- Kč získáte výkonné tepovače, vysavače na vodu, parní čištění, tlakovou myčku a ruční vysoušení čalounění.

Myčka je základ

Pokud prodáváte mladší auto, tak by mělo stačit důkladné umytí v myčce a navoskování. Následně už stačí lak jen lehce vyleštit vhodnou leštěnkou. Při mytí nezapomeňte na disky kol, zde bude potřeba použít hadr a dostat se tam, kam to kartáčům myčky nešlo. Nakonec pomocí speciálního přípravku oživte černé plastové lišty a sprejem zvýrazňujícím černou barvu můžete nastříkat pneumatiky aplikuje se pouze na vnější bočnice.

Co se zašlým lakem?

Starší vozy už trpí zašlým lakem bez lesku, ale i zde je řešení. Pomocí jemné brusné pasty se dá tenká vrchní vrstva rozleštit tak, že auto potom doslova září. Pokud máte auto hodně zašlé a původně mělo metalickou barvu, tak budete z výsledku doslova šokováni a určitě si budete říkat, proč jste to neudělali už podstatně dřív.

Kde auto prodat?

Základem je umístit auto na všechny největší inzertní servery. Umístění vozu bývá velmi jednoduché a snadno přidáte i sadu fotografií nebo dokonce video, kde můžete vystihnout nově vyčištěný interiér a naleštěný lak. Pokud prodáváte silně konkurenční model jako Škoda Octavia, Škoda Fabia nebo VW Golf či Polo, tak byste určitě měli zvážit zaplacení přednostního umístění na první straně serveru, aby jste v konkurence měli nějakou šanci. Zvážit můžete také komisní prodej.

Prodej vozu do autobazaru za hotové

Prodej vozu do autobazaru za hotové je nejoblíbenější, nejsnadnější, nejbezpečnější a také nejrychlejším způsobem prodeje vozu. Prodej za hotové nabízejí pouze velké autobazary, které mají dostatečné finanční zázemí, aby mohli vykupovat vozy od majitele a peníze vyplácí ihned. Vše má však i své stinné stránky, protože se autobazary snaží vykupovat vozy za co nejnižší cenu. Můžou vás tedy natlačit do podstatně nižší ceny než kterou jste si představovali.

Udělejte si průzkum trhu

Vždy se vyplatí udělat si malý průzkum trhu a zjistit, v jakém cenovém rozpětí si můžete dovolit vůz nabídnout. Cenu se snažte nastavit spíše k horní hranici, abyste měli prostor slevit případnému zájemci. Autobazary vám cenu navrhnou sami a je tak pouze na váz, zda ji přijmete. Co by měla obsahovat kupní smlouva a na co dalšího zapomenout, to si řekneme v dalším díle.

[Přeskočit navigaci]