Úvodní » Automobily » Jak dát auto do depozitu?


Jak dát auto do depozitu?

Rozhodli jste se odjet na několik měsíců do zahraničí a váš automobil bude mezitím pouze postávat v garáži či na parkovišti? Využíváte své auto jen pro sezonní práce? Máte výhodnější nabídku povinného ručení od jiné pojišťovny a nechcete čekat až do výročí? Pak využijte možnosti uložení auta do depozitu a zároveň tím ušetřete peníze za povinné ručení.

Odevzdání SPZ do depozitu

Uložení vašeho automobilu do depozitu je poměrně jednoduchá záležitost. Stačí zajít na příslušný úřad, který provádí úkony s registrem motorových vozidel. S sebou si vezměte následující dokumenty:

  • občanský průkaz
  • malý technický průkaz neboli osvědčení o registraci vozidla
  • velký technický průkaz
  • registrační značku vozidla - oba dva kusy
  • prohlášení, že vozidlo není odstaveno ne veřejné komunikaci

Na úřadě následně vyplníte žádost o vyřazení vozidla z registru vozidel. Za uložení značek zaplatíte správní poplatek 100 Kč. Úřad vám vystaví potvrzení o odevzdání značky do depozitu. Vozidlo může být vyřazeno rok a půl, tedy 18 po sobě následujících měsíců.

Ukončení povinného ručení

Po odhlášení automobilu je třeba zajít na pobočku pojišťovny, u které máte sjednané povinné ručení, a pojištění vypovědět. K tomu budete potřebovat vystavené potvrzení o odevzdání značky do depozitu. V pojišťovně ukončí vaše povinné ručení a vrátí vám peníze za nevyužité období.

Pojistku můžete vypovědět také písemně. Výpověď odešlete poštou a přiložte k ní oskenované potvrzení o odevzdání značek do depozitu.

Úkony, které lze provádět v režimu depozitu

V režimu depozitu můžete se svým automobilem provádět některé úkony, které tím nejsou ovlivněny. Můžete vozidlo přehlásit na jiného vlastníka, lze ho také převést a zaregistrovat na nového vlastníka, nebo změnit sídlo či trvalé bydliště vlastníka.

Vyzvednutí auta z depozitu

Až přijde čas na vyzvednutí vašeho automobilu z depozitu, zajděte do pojišťovny sjednat si nové povinné ručení. Také je potřeba mít platnou technickou prohlídku.
Na příslušný úřad zajděte s následujícími doklady:

  • doklad o novém povinném ručení

  • protokol o technické prohlídce

  • technický průkaz

  • potvrzení o vyřazení vozidla

Při vyzvednutí automobilu z depozitu už žádný poplatek neplatíte.

[Přeskočit navigaci]