Úvodní » Automobily » Nová generace Iveco Daily


Iveco je zde s novou generací modelu Daily

Iveco novou generaci lehkého užitkového vozu Daily postupně představovalo od dubna, ale až v těchto týdnech se začíná prodávat. Italská automobilka Iveco konečně zveřejnila všechny detaily o dostupné technice, vybavení a změnách, které s novou generací přicházejí. Už z prvních informací můžeme říci, že zde máme důstojného zástupce oblíbeného pracovního vozu.

Co se nezměnilo?

Nové Daily si zachovává klasickou konstrukci podvozku s rámem. Toto řešení zajišťuje dostatečnou všestrannost, odolnost a dlouhou životnost. Další výhodou je poměrně jednoduchá variabilita různých nástaveb na podvozku této řady, ale o konkrétních nástavbách až později. Zůstala také skvělá ovladatelnost i vysoká nosnost.

Nové Iveco Daily

Jaké jsou novinky?

Pokud se jako první podíváme na Daily v provedení dodávka, tak zde se konstruktéři ze společnosti Iveco zaměřili na další vylepšení stávajících vlastností. Vůz je tak mnohem lépe ovladatelný a má vyšší nosnost. Zlepšilo se také používání, protože se povedlo snížit a zpřístupnit ložnou plochu. Nové modely mají ložnou plochu od 7,3 až po skvělých 19,6 m3. To představuje největší ložnou plochu ve své třídě. 

Skvělá nosnost

Nové Iveco Daily je jediným vozem ve své kategorii u kterého se nosnost zastavila až u hranice 4000 kg. Celková hmotnost pak může dosáhnout hmotnosti až 7 tun. Vybrat si můžete až ze tří rozvorů náprav s hodnotami začínajícími na 3000 mm, dále 3520 a 4100 mm. V případě posledních dvou je k dispozici s krátkým nebo dlouhým zadním převisem. Celková délka nového Daily se pohybuje mezi 5040 až 7500 mm, zatímco ložná plocha může mít délku od 2600 do 5100 mm.

Iveco Daily kabina a podvozek

V provedení podvozku s kabinou může mít rozvor náprav rozměry od 3000 do 4750 mm. Toto provedení je připravené pro rozličné montáže nástaveb a celková délka kompletního vozidla pak může být až 6190 mm. Nosnost podvozku s kabinou je poté až 4700 kg.

Přepracovaný podvozek

Všechny modely do 3,5 tuny získaly kompletně přepracované přední odpružení, které zajišťuje optimální ovládání naloženého vozidla, zlepšuje pohodlí posádky a také zvyšuje maximální přípustné zatížení na nápravy. Zmenšil se také poloměr otáčení, který teď dosahuje skvělých hodnot 10,5 m. O snížení výšky ložné plochy jsme se zmínili už výše. Konstruktérům se ji povedlo snížit přibližně o 55 milimetrů.

Vybavení nových modelů

Do standardního vybavení se konečně dostalo ESP a bohatá je i nabídka dalších asistentů. Můžete si například zvolit systém sledování jízdních pruhů, který při vybočení vozidla varuje řidiče akustickým signálem a tím předchází nehodám způsobeným mikrospánkem. 

Změny proběhly i u pohonných jednotek. Ty zahrnují vznětové motory o objemu 2,3 a 3,0 l a také agregát připravený pro použití stlačeného zemního plynu CNG o výkonu 100 kW a 136 koní. Vybrat si můžete z devíti výkonových variant začínajících na 78 kW a 106 koních. Nejvýkonnější agregát má poté hodnoty 151 kW a 205 koní.

Motory jsou v provedení Euro5b+ s EGR nebo Euro 6, u nichž je použito EGR i SCR. Motory, splňující emisní normu Euro 6 mají mít vstřikovací tlaky až 2000 bar. Motory můžete doplnit o manuální i automatickou sekvenční převodovku.

Komfort v kabině 

Nová kabina je odhlučněná lepší zvukovou izolací a oproti předchůdci je pohodlnější, což zajišťuje její pozice spolu s účinnější klimatizací. Posádka má k dispozici pětici uzavíratelných úložných prostorů, několik držáků nápojů a několik odkládacích přihrádek na další předměty.

Novinkou v nabídce je multimediální systém IVECONNECT, který umožňuje řidiči využívat informačních i zábavních systémů, zahrnujících MP3 přehrávač, Bluetooth, satelitní navigaci nebo zadní kameru. Všechny tyto prvky jsou ovládány prostřednictvím dotykového displeje na palubní desce.

Interiér Iveco Daily se systémem IVECONNECT

Variabilita nového Daily

Vedle dodávkového Daily a podvozků s kabinou pro montáže nejrůznějších nástaveb budou stejně jako u dosavadní generace k dispozici i různé verze minibusů, připravené k uspokojení požadavků zákazníků, kteří působí v sektoru veřejné osobní dopravy jak v městském prostředí, tak při rychlé přepravě mimo městskou síť. Nechybí ani Daily Camper určený pro montáže obytných nástaveb.

Daily Minibus bude k dispozici ve čtyřech verzích ve třech různých délkách s dvěma typy dveří s možností bezbariérového přístupu a prostorem až pro 22 cestujících. Daily Tourys je turistickou verzí s komfortním provedením interiéru, v němž je pro každé sedadlo připraveno LED osvětlení a individuální ovládání ventilačních otvorů klimatizace. Další verzí je poté Daily Pop a City.

Závěrem

Nová generace se může hrdě zařadit vedle svých předchůdců. Máme zde snad nejlepší Iveco Daily od roku 1978, které určitě ještě více zlepší popularitu této značky a také určitě zamává s více než dvěma miliony prodaných vozů předchozích generací. V současnosti je na trhu provedení, které bylo uvedeno v roce 2011, ale v průběhu letošního roku bude nahrazeno novým Daily. U jednotlivých dealerů bude nabízen pronájem i prodej Iveco Daily 2014 už v následujících týdnech. 

[Přeskočit navigaci]