Úvodní » Automobily » Cadillac a další klasické americké vozy


Cadillac a další klasické americké vozy

Cadillac se jistě mnoha lidem vybaví, jestliže budeme hovořit o klasickém americkém voze neboli takzvané "americe". Když Antoine de la Mothe Cadillac zakládal v roce 1701 město Detroit, tak nemohl tušit, že za téměř dvě stě let se budou v tomto městě vyrábět samohybné americké vozy a po něm pojmenují možná tu nejosobitější značku, Cadillac. V roce 1909 koupila Cadillac General Motors a udělala z něj luxusní značku. Od té doby tato americká značka určovala trendy v automobilovém průmyslu USA. Cadillac vytvořil obzvláště ikonické modely, jejichž design je postupem času snad ještě úchvatnější. Model Eldorado byl vlajkovou lodí a především model z roku 1970 se nesmazatelně zapsal do historie automobilového průmyslu. Cadillac Eldorado na prodej dnes téměř není a jen výjimečně se nějaký kus naskytne na inzerci.

Cadillac Eldorado 

 Cadillac, Chevrolet nebo Dodge? 

Mezi další klasické americké značky aut lze jistě zařadit také Chevrolet, který je stejně jako Cadillac pod General Motors. I přesto, že v posledních letech na silnících můžeme vidět vozy typu Chevrolet Spark, 1.0, tak nelze zapomenout na legendární model 1967 Chevrolet Impala. Po tomto voze toužilo mnoho mladých i starých Američanů. Obzvláště třetí generace Chevroletu Impala, vyráběná mezi lety 1965 až 1970, na oblibě neztratila ani v současnosti. Impala byla vyráběná v mnoha různých motorizacích a to například i s brutálními 6.7 L a 7.0 L Turbo-Jet V8.

Pokud mluvíme o klasickém americkém voze, tak musíme také zmíňit Dodge Charger. Původní verze Chargeru se vyráběla v letech 1966 až 1978  a zaznamenala velký úspěch. Až do dnešních dní je tento automobil hojně vyhledáván u sběratelů, ale například také filmaři si Dodge Charger oblíbili (série Rychle a zběsile). Na výber bylo ze čtyř motorizací od 5.2 L do 7.2 L. I dnes se vyrábí Dodge Charger a snaží se navázat na úspěchy z let minulých. Navíc přibil Dodge Challenger v mnoha modifikacích, například zajímavý počin Dodge Challenger SRT Demon.

Americký vůz Dodge Charger

 Ford Mustang V8 GT Fastback 

Na konec by se slušelo zmínit Ford Mustang, jenž by byl nejspíše první volbou u malých dětí na otázku: Jaké znáš americké značky aut? Historie Fordu Mustang byla zažehnuta v roce 1964 asi tím vůbec nejúspěšnějším modelem. Zájem byl neuvěřitelný a Ford prodal tohoto modelu desetkrát více než plánoval. Ford Mustang byl k dostání s objemově menšími motory než například Dodge Charger, ale to na oblibě neubralo. Další generace nedosahovali úspěchu první, i přesto se tento model udžel dodnes a má slušné prodeje. Dnes je například možné si koupit pátou generaci Fordu Mustang V8 GT Fastback, kde jsou stále znaky klasického amerického vozu – manuální převodovka a pětilitrový atmosférický motor.