Úvodní » Automobily » Bezpečností asistenti ve vozech aneb O bezpečnost jde především


Bezpečností asistenti ve vozech aneb O bezpečnost jde především

Bezpečí při jízdě autem by mělo být vždy až na prvním místě, a to si plně uvědomují všichni velcí hráči na poli automobilového průmyslu. Ve snaze docílit, co možná největšího bezpečí posádky vozu, bývají nové automobily doslova prošpikovány bezpečnostními asistenty.

Nejen každý rodinný vůz, který aktuálně sjede z výrobní linky některé z automobilek, by tak měl být vybaven bezpečnostními asistenty, jež pomohou ochránit zdraví nejen řidiče, ale i všech jeho spolucestujících, rodiny především.

Jakožto zářný příklad firmy, která prvořadě myslí na bezpečí cestujících, může posloužit jihokorejská automobilka Kia, jež pro zajištění maximálního bezpečí celé posádky vozu využívá technologii DRIVE WiSE, což je souhrnné označení pro moderní a technologicky vyspělé bezpečnostní asistenty, jimiž jsou automobily Kia vybaveny.

Na následujících řádcích vám přiblížíme všechny jednotlivé bezpečnostní asistenty vozů Kia, které po celém světě již dokázali ochránit majetek a zdraví mnoha řidičů.

Asistent pro sledování slepého úhlu

Značné množství dopravní nehod vzniká při situaci, kdy řidič automobilu přehlédne či díky takzvanému mrtvému úhlu nemá vůbec možnost zaznamenat jiné vozidlo.

Jakožto prevenci proti těmto případům Kia vybavila své vozy asistentem sledování mrtvého úhlu fungujícím na bázi neustálého monitorování slepého úhlu s tím, že v případě, kdy se v něm objeví automobil, tak vizuálně upozorní řidiče blikající kontrolkou umístěnou v bočním zrcátku.

Asistent pro rozpoznávání únavy řidiče

Mikrospánek je postrachem snad každého řidiče, neboť stačí jen chvilková ztráta koncentrace způsobená únavou a život se může obrátit vzhůru nohama. A je zcela jedno zdali jste majitelem robustního SUV auta či kompaktního městského auta, následky mikrospánku totiž bývají v mnoha případech tragické.

Kia si tuto skutečnost plně uvědomuje a pro řidiče tak vyvinula asistenta pro rozpoznání únavy řidiče, jenž dokáže detekovat situaci, kdy u něj dochází ke ztrátě koncentrace. Tato detekce probíhá na základě pozorování plynulosti jízdy a času stráveného za volantem.

V případě, kdy bude osoba sedící za volantem vykazovat znaky únavy či nepozornosti, dojde k zvukovému a vizuálnímu upozornění o této nastalé události.

Asistenti pro jízdu v jízdním pruhu

Stejně, jak je tomu u mikrospánku, tak i v tomto případě stačí chvilková nepozornost, při níž dojde k vybočení z jízdního pruhu, ve chvíli a místě kde k němu dojít nemá, a malér je na světě.

Pro předcházení těmto situacím jsou vozy Kia vybaveny 2 druhy bezpečnostních asistentů, jež jsou do vozů umisťovány na základě úrovně jejich výbavy.

Prvním z nich je systém varování vybočení z jízdního pruhu, který poskytuje řidiči audiovizuální upozornění na palubní desce vozu v okamžiku, kdy se chystá samovolně opustit jízdní pruh.

Druhým, prémiovějším, je pak systém udržení v jízdním pruhu, jenž krom signalizace na neočekávané odbočení z jízdního pruhu, dokáže dokonce automobil autonomně bezpečně zařadit zpět do jízdního pruhu, z nějž vůz nečekaně vybočil. Tímto moderním bezpečnostním asistentem je vybaven například nový crossover Kia Stonic.

Asistenti pro odvrácení kolize s překážkou vpředu

Základem bezpečného cestování autem je předcházení kolizím, a i v tomto směru Kia myslí na bezpečnost těch, kteří se vydávají na silnice ve vozech této značky.

Nejzákladnějším bezpečnostním asistentem je systém výstrahy před čelním nárazem, který pomáhá předcházet kolizi s vozidlem vpředu, tím, že řidiči poskytne zvukové a vizuální varování. Toto varování upozorňuje řidiče na blížící se nebezpečí ještě před tím, než je aktivován systém autonomního nouzového brzdění, jenž je určen k tomu, aby vozidlu umožnil bezpečně zastavit.

Dalším bezpečnostním asistentem jihokorejské automobilové firmy Kia zabraňující střetům s překážkami na silnici je právě systém autonomního nouzového brzdění. Ten pomocí senzorů a kamer zaznamenává chodce a vozidla a v případě hrozící kolize upozorní řidiče. Pokud tato signalizace blížícího se nebezpečí nepřiměje řidiče zpomalit, tak auto samovolně sníží svou rychlost a bezpečně zabrzdí ještě před tím, než dojde ke střetu.

Posledním asistentem, jenž se stará ve vozech Kia o odvracení kolize je adaptivní tempomat, který monitoruje vzdálenost před vozidlem pomocí radarového senzoru, umístěného v jeho přední části. V případě, že se vzdálenost od objektu (typicky jiného auta) na silnici sníží pod hodnotu bezpečné vzdálenosti, tak dojde k redukci rychlosti vozu, či v případě pevné a nepohyblivé překážky k úplnému zastavení automobilu.